Kiedy warto zdecydować się na pomiary i badania termowizyjne?

Badanie termowizyjne to nowoczesna metoda prowadzenia pomiarów, ukazująca rozkład temperatur w całym budynku, który poddawany jest ocenie i analizie. To bardzo popularna w ostatnich latach metoda diagnostyki obiektów, wykorzystująca detekcję promieniowania podczerwonego.

Jak wygląda badanie termowizyjne?

Badanie termowizyjne powinno być przeprowadzane wyłącznie przez profesjonalistów dysponujących odpowiednim sprzętem. W tym przypadku jest to kamera termowizyjna, pozwalająca na bardzo dokładny pomiar rozkładu temperatur w całym wydruku. Obraz, jaki zostanie otrzymany w wyniku prowadzonego badania, nazywany jest termogramem. W zależności od potrzeb i możliwości wykorzystanego urządzenia może być on kolorowy lub monochromatyczny. W obrazie kolorowym widoczne będą różnice temperatur. Fioletowym i granatowym oznaczone zostaną miejsca najzimniejsze, natomiast kolor czerwony i pomarańczowy będą odpowiadać tym, w których temperatura jest najwyższa.

Kiedy warto sięgnąć po badania termowizyjne?

Badanie termowizyjne sprawdzą się w zastosowaniu w wielu branżach, nie tylko w budownictwie. W tym przypadku będą niezastąpione przy okresowych przeglądach budynków, sprawdzających stan instalacji, lokalizację zawilgoceń czy powstałych wad technologicznych izolacji. Takie badania można wykorzystać również przy kontroli stanu ogrzewania podłogowego, lokalizacji przebiegu instalacji cieplnych, a także przy ocenie szczelności stolarki okiennej oraz drzwi. Nie ma lepszej niż termowizja metody, pozwalającej na skuteczne odnalezienie mostków termicznych.
Pomiary termowizyjne sprawdzą się także przy lokalizacji wycieków i osuszaniu budynków, jednak nie w każdym przypadku. Ta metoda powinna być stosowana przy wycieku wody ciepłej w wewnętrznych instalacjach w miejscach trudno dostępnych. Kamera jest w stanie wychwycić nawet znikome różnice temperatur, a to bardzo duże ułatwienie przy lokalizacji pęknięć rur. Co istotne, termowizja to badanie nieinwazyjne. Do jego przeprowadzenia nie jest potrzebna ingerencja w strukturę ściany czy podłogi.
Jeżeli potrzebne jest przeprowadzanie pomiarów termowizyjnych, warto w tym celu skonsultować się ze specjalistami, dysponującymi nie tylko wiedzą, ale i specjalistycznym sprzętem, który będą w stanie odpowiednio dobrać właściwą metodę pomiaru dla danego przypadku.