Przeprowadzka do nowego domu – jak zrobić to szybko i dobrze?

Przeprowadzka nie musi być żmudna i czasochłonna, jeśli wszystko się umiejętnie zaplanuje. Trzeba zorganizować kartony i taśmy, zająć się załatwieniem transportu. Polacy nie przeprowadzają się często, dlatego nie mają aż takiej w tym wprawy jak chociażby Amerykanie robiący to kilkanaście razy w życiu. Na zmianę miejsca zamieszkania decydują się najczęściej młode osoby, szczególnie wyjeżdżające na studia. Im mniej będzie rzeczy do zabrania, tym lepiej, ale w przypadku przeprowadzki kilku domowników wszystko się nieco komplikuje. Warto wiedzieć, jak przygotować się do przeprowadzki, aby ułatwić sobie zadanie i przyspieszyć jego realizację.

Czas na przeprowadzkę! O czym warto pamiętać?

Przewiezienie wszystkich przedmiotów do nowego mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Nierzadko nawet nie wiadomo, od czego zacząć. Drobne rzeczy stosunkowo łatwo spakować i przetransportować. Trudności pojawiają się przy dużych i ciężkich przedmiotach. Warto poprosić o pomoc znajomych lub członków rodziny. Jeszcze innym rozwiązaniem jest wynajęcie firmy do przeprowadzki. Zapewni transport, pomoże również z pakowaniem, a potem z wniesieniem rzeczy do nowego lokum. Na kilka tygodni przed przeprowadzką należy sporządzić listę z przedmiotami do spakowania. Będzie to także pomocne do określenia szacowanego kosztu całego przedsięwzięcia. Nie można również zapomnieć o załatwieniu formalności związanych z mediami. Konieczne jest wymeldowanie się i zameldowanie w nowym miejscu zamieszkania. O nowym adresie trzeba również poinformować urzędy i firmy, z którymi ma się podpisane umowy.

Jeśli ktoś chce przewozić meble, to należy najpierw sprawdzić, czy zmieszczą się one do samochodu. Czasem konieczne będzie ich rozkręcenie. Wiedząc już, co ma się do spakowania, w jakiej ilości i o jakim ciężarze, będzie można zorganizować odpowiednie kartony do pakowania. Należy dokładnie się zastanowić, czy poszczególne przedmioty są niezbędne. Jeśli coś przez dłuższy czas było nieużywane, to nie ma sensu brać tego ze sobą. Stanie się to tylko zbędnym balastem. W pierwszej kolejności zaleca się pakować przedmioty najmniej potrzebne. Każdy karton powinien być dobrze opisany, aby bez trudu znać jego zawartość. Rzeczy podatne na uszkodzenia należy dobrze owinąć folią bąbelkową, starymi gazetami, ręcznikami papierowymi. Jako ostatni pakuje się bagaż podręczny, aby nie szukać niezbędnych przedmiotów po wprowadzeniu się do nowego mieszkania.