Czysta kostka brukowa i elewacja domu

Kostka brukowa wymaga regularnego czyszczenia, zaleca się przeprowadzać gruntowne mycie co najmniej raz w roku, szczególnie po zimie. Pojawiające się zabrudzenia powinny być usuwane na bieżąco, szczególnie tłuste, aby nie dopuścić do wniknięcia w głąb struktury, bo potem będzie trudno usunąć powstałą plamę. Konieczne stanie się sięgnięcie po silną chemię, która niestety może też w mniejszym lub większym stopniu spowodować działania niepożądane. Jeśli ktoś zdecyduje się już na stosowanie preparatów, to należy wybrać profesjonalną chemię do kostki brukowej. Elewacja budynku również wymaga odświeżenia, usunięcia powstałych zabrudzeń.

Jak przeprowadzić czyszczenie elewacji domu?

W przypadku elewacji najlepiej sprawdza się myjka ciśnieniowa, dzięki której możliwe staje się usunięcie różnego rodzaju zabrudzeń z tynku. Urządzenie poradzi sobie nawet z uporczywym brudem, który zalega w tynku mineralnym, akrylowym, to samo dotyczy kostki brukowej. Jeśli zabrudzenia są niewielkie, powierzchowne, to wystarczy skierować strumień o mniejszym ciśnieniu. W przypadku trudniejszego do zmycia brudu, który wżarł się w strukturę, należy zwiększyć moc myjki ciśnieniowej. Czasem sama woda nie wystarczy, więc dla uzyskania jeszcze lepszych efektów zaleca się dodać do niej specjalny środek chemiczny do czyszczenia fasad. Należy jednak wystrzegać się używanie zbyt dużego ciśnienia i kierowania strumienia z niewielkiej odległości, po może dojść nawet do uszkodzenia tynku. Nie zaleca się używania myjki ciśnieniowej w przypadku ścian w złym stanie technicznym, mających dziury, pęknięcia, bo można uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Jeśli na elewacji pojawił się na lot, który ściera się po przetarciu palcem, to wystarczy użyć do jego usunięcia gąbkę lub suchą szczotkę. Nawet woda z octem świetnie sobie poradzi, ale odczyn nie może być zbyt wysoki, bo istnieje ryzyko powstawania przebarwień. Bezpieczniej będzie sięgnąć po specjalne środki do mycia elewacji, które mogą zawierać w składzie także substancje konserwujące.

Co stosować do czyszczenia kostki brukowej?

Mycie kostki brukowej wyłącznie przy użyciu wody i myjki ciśnieniowej sprawdza się w wielu sytuacjach. Czasem jednak plamy są zbyt uporczywe i konieczne staje się sięgnięcie po środki chemiczne. Istotne jest to, aby dobrać je do rodzaju czyszczonej powierzchni i zabrudzenia. Zawsze należy zachować ostrożność, postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Zasada jest taka, aby najpierw dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Większość preparatów trzeba rozpuścić w wodzie w odpowiednich proporcjach, bo nałożenie ich bezpośrednio na powierzchnię może doprowadzić do jej zniszczenia, powstania przebarwień itd. Godne polecenia są płyny do czyszczenia kostki brukowej, odtłuszczające, usuwające nawet zabrudzenia ropopochodne. Koncentraty w formie dwufazowej są bardzo skuteczne. W sklepach z profesjonalną chemią nie brakuje skoncentrowanych środków, niskopieniących, głęboko penetrujących. Pozostawiają czystą powierzchnię na długi czas. Pamiętać należy o tym, a po umyciu kostki brukowej zaimpregnować ją.